מידעון סיוון התשע"ג

מוצג החודש: ''החדר'', מקס פרבמאן

''החדר'', וינה, אוסטריה, ראשית המאה ה-20,
אמן: מקס פרבמן, תבליט עץ.
מתוך אוסף האמן. השאלת בתו רות רם ובעלה ישראל, תל אביב.
מוצג בתערוכה: ''מבט אינסופי''- יצירותיו של איזידור קאופמן בתערוכה הקשרית.

רבי ישעיה הורוביץ, אחד מגדולי רבני אשכנז במאה ה-17, המכונה השל''ה, חיבר תפילה מיוחדת הנאמרת בערב ראש חודש סיון שעיקרה לזכות לילדים יראי שמיים ושלמים בתורה ובמידות טובות. בהקדמתו לתפילה כותב השל''ה:

''וליבי אומר לי שעת רצון לתפילה זו בערב ראש חודש סיוון, הוא החודש שבו נתנה התורה, ואז נקראים בנים לה'...''

יצירתו של האמן מקס מרדכי פרבמאן, מתארת חלל פנים (interiour) המהווה זירה למכלול התרחשויות – חלקן תיאוריות וחלקן מטאפוריות ואף הומוריסטיות. במבט ראשון זהו תיאור של ''חיידר'' יהודי טיפוסי - חלל קטן שבו למדו ילדים בני גילאים שונים לימודי קודש מפי רב. במבט מעמיק יותר ניתן לראות כי ביצירה מתוארות דמויות נוספות לאלו של הרב והילדים – ביניהם דמות של יהודי מתפלל, דמות אחרת מוציאה ספר מתוך המדף – אולי כמסמני דרך מטפוריים למה שמצפים מאותם ילדים כאשר יגדלו.
מפתיע למצוא בתוך היצירה גם דמויות של שתי נשים. האחת, בצד שמאל, דמות נערה בעלת צמה קלועה ארוכה , היושבת ועוסקת באריגה על גבי נול קטן. אולי היא אורגת ''גערטל'' – חגורה ארוכה, ארוגה, המהווה חלק בלתי נפרד מהלבוש הגבר היהודי המסורתי במזרח אירופה.

דמות נוספת של אישה מתוארת בצד ימין – אוחזת ביד חבל – אליו קשור עז!!
שני ילדים מתייחסים אל העז. האחד מושיט אליו את ידו – והשני פותח ספר ומראה לעז את הכתוב בו.

גב' רות רם, ביתו של האמן מקס מרדכי פרבמן, סיפרה לנו בביקורה במוזיאון כי אביה הסביר לה שהילד מראה לעז את האות ה' – ומדוע? כיוון שהעז אוכלת קש, ובלועזית hey....

חדשות ועדכונים

- ביום חמישי, ז' בסיוון, (אסרו חג שבועות) 16.5 חל יום המוזאונים הבין-לאומי, והשנה בסימן: ''מוזאונים (זיכרון+יצירתיות)= שינוי חברתי''. ביום זה הכניסה למוזאון חינם. נשמח לראותכם!
- המוזאון מקדם בברכה את עשרות ילדי כיתות ב' של בתי ספר שונים מרחבי הארץ, אשר יעלו לרגל לירושלים, ויחגגו במוזאון את קבלת החומש!

- עדכונים שוטפים בדף הפייסבוק שלנו!